Graphic novels: De ultieme leesmotivatie
Herken je dit? Je kind komt de Bibliotheek binnen, rent rechtstreeks naar de kast met Het leven van een Loser, Dog Man of De waanzinnige boomhut en jullie vertrekken later met een stapel graphic novels. Terwijl je kind enthousiast begint te lezen thuis, begin jij te twijfelen: Leert hij hier wel genoeg van? Is dit niet te makkelijk? Wanneer gaat hij nou eens een ‘echt’ boek lezen?
Geen zorgen, je bent niet de enige met deze vragen en zorgen. Gelukkig is er goed nieuws. Boeken zoals graphic novels hebben namelijk een positief effect op het leesplezier van een kind. En dát is het allerbelangrijkste voor een goede taalontwikkeling.
Lastige woorden in een graphic novel
Hoewel het gek klinkt, bevat een graphic novel júist lastigere woorden dan een ander boek voor beginners. Dit komt doordat de tekening al context uitlegt, hierdoor kan de auteur moeilijkere woorden gebruiken. Door het plaatje begrijpt het kind het woord, slaat dit op in het geheugen en breidt zo de woordenschat uit.
Leesmeters maken voor het zelfbeeld als lezer
“Kijk, ik heb al 30 bladzijden gelezen!” zullen veel ouders horen als hun kind aan het lezen is. En dit is goed! Voor kinderen tussen de 6 en 12 jaar is 'leesmeters maken' essentieel voor hun zelfbeeld als lezer. De snelheid waarmee ze door een graphic novel gaan, geeft ze het gevoel dat ze een goede lezer zijn. Hierdoor kunnen ze later sneller geneigd zijn om ook een moeilijker boek op te pakken.
Alleen maar graphic novels lezen?
Graphic novels zijn voor kinderen met weinig leesmotivatie een goede aanzet naar boeken met meer tekst. Maar voor het bereiken van de taal- en leesdoelen van school heb je een groot aantal boeken met veel tekst nodig. Met alleen graphic novels doen kinderen dus niet genoeg leeservaring op.
De overstap naar een boek met alleen maar tekst kan eng aanvoelen voor een kind. Met deze tips maak je die overstap makkelijker.
1. Kies een boek met nét iets meer tekst, bijvoorbeeld Grapman van Tjibbe Veldkamp of de serie Handboek voor superhelden.
-
Tjibbe Veldkamp
-
Tjibbe Veldkamp
-
Elias Våhlund
-
Elias Våhlund
2. Maak de overstap naar andere series, zoals Tijgerlezen (voor jonge kinderen) of Makkelijk & Leuk (voor wat oudere kinderen die niet makkelijk lezen).
-
Matthijs Meeuwsen
-
Maranke Rinck
Tien dingen die je beter niet kunt doen
Annet Jacobs
-
Caja Cazemier
3. Veel kinderen vinden het heel fijn om informatieboeken te lezen. Die bevatten vaak overzichtelijke tekstblokken en je kunt een beetje struinen en bladeren. Er is zoveel keuze: fijne series niet te dikke en moeilijke infoboeken of juist encyclopedieën om heerlijk in te verdwalen.
-
Christina Braun
-
Alain M. Bergeron | Michel Quintin
-
Marc ter Horst
Mijn boek vol slimme weetjes over dieren
Mathilda Masters | Kass VanderSande
-
Carole Stott | Brenda Walpole | Anita Ganeri | Andrew Charman
-
Andrew Pettie | Conrad Quilty-Harper
4. Kies een dun leesboek, en lees het begin eventueel voor zodat je kind in het verhaal kan komen. Daarna lekker zelf proberen.
5. Zoek een interactief boek waarin je kind zelf het verhaal maakt. Door steeds een keuze te maken spring je door het boek heen.
-
Marcel Groenewegen
-
Marcel Groenewegen
-
Tim Collins
-
Emil Landgreen
6. Toch zin in een lekker dik boek met een spannend verhaal? Dat kun je natuurlijk ook luisteren via de gratis app Online bibliotheek. Hiermee breidt je kind zijn taal en verhaalbegrip uit.
-
Lizette de Koning
Het raadsel van de verdwenen ring
Martine Kamphuis
De glazenwasser van het Rijksmuseum
Astrid Sy
Welke boeken zijn nog meer geschikt om over te stappen naar een boek met íets meer tekst?
Populaire boeken onder kinderen zijn Kapitein onderbroek van Dav Pilkey, dezelfde schrijver als Dog man. Of series als Daaf duif, Kalle & de woeste wolf of Hotel Flamingo.
Voor oudere kinderen kun je denken aan de serie over TikTok of de spannende verhalen van Maren Stoffels als Doolhof game of Survival game.
Dit zijn al echt leesboeken. Misschien nog niet zo'n dik boek als jij zou willen. Maar die boeken kunnen jullie lekker luisteren of voorlezen. En ondertussen gewoon lekker genieten van graphic novels!
Kapitein Onderbroek en de magistrale mythe van meester Megameur
Dav Pilkey
-
Swapna Haddow
-
Hermine Landvreugd
-
Alex Milway
-
Annet Jacobs
-
Maren Stoffels